• עברית
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • Deutsch

הסכם פשרה

פשרה היא בעצם הבאת סכסוך מסוים אל סופו תוך שהצדדים מוותרים על חלק מטענותיהם אחד נגד השני ומקבלים על עצמם את תנאים שנקבעו במשותף שלאחר קיומם לא יוכלו עוד לטעון אחד כנגד השני והסכסוך יסתיים. הסכם פשרה הוא חוזה משפטי הבא לעגן בכתב ובצורה רשמית את תנאי הפשרה וההסכמות אליהם הגיעו הצדדים. מאחר והסכם פשרה הוא חוזה משפטי לכל דבר ועניין מומלץ להסתייע בעורך דין בעת ניסוחו ואף בשלב המשא ומתן לקראת ההסכם. כך תוכלו להבטיח שהאינטרסים שלכם ישמרו והסכם הפשרה לא יפגע בכם. הסכם פשרה יכול להיחתם טרם החל הליך משפטי או במהלך ניהול של הליכים משפטיים כגון גישור ותביעה בבית משפט. בתי המשפט בישראל מעודדים הסכמי פשרה מהסיבה שהליכי פשרה הם לרוב יעילים ומהירים יותר מאשר ניהול תביעה עד תומה. 

כדאיות הסכמי פשרה
ההחלטה אם לנסות ולהביא לסיום סכסוך בהליך משפטי או בהליכי פשרה היא שאלה מורכבת שתלויה בנסיבות המקרה הספציפי. מומלץ תמיד להיוועץ בעורך דין שיוכל לסייע בידיכם לבחון את השיקולים השונים ולקבל את ההחלטה המתאימה ביותר עבורכם. אחד השיקולים המרכזיים הוא מה גובה הפיצויים שיתקבלו בהליך הפשרה לעומת גובה הפיצויים שייפסקו בהליך משפטי מלא. אומנם, פעמים רבות גובה הפיצוי שייפסק במשפט יהיה גבוה יותר מגובה הפיצוי עליו יוסכם בהליכי פשרה, אך תמיד קיימת האפשרות ההפוכה ואף האפשרות שהתביעה תדחה ולא ייפסקו פיצויים כלל. על כן יש לבחון היטב מהם סיכויי התביעה ומהם הסכומים שנפסקו במקרים דומים טרם קבלת ההחלטה. נתון נוסף שיש להביא בחשבון הוא שהליכי פשרה נוטים להיות קצרים יותר מהתדיינות משפטית ובהתאמה עלותם נמוכה יחסית וייתכן שההוצאות המשפטיות בגין ניהול הליך משפטי מלא יהפכו את הסכם הפשרה לכדאי יותר.

הסכם פשרה במסגרת הליך משפטי
יש לתת את הדעת לכך שלהסכם פשרה בהליך משפטי משמעויות אחרות ממסגרת של הסכם אשר מחוץ למערכת המשפטית. תוקפו של חוזה אשר נבחן ע"י בית המשפט חזק יותר משמעותית מתוקפו של הסכם מחוץ לכותלי בית המשפט. לכן, חשוב ביותר לקבל ייצוג מתאים לפני חתימה על הסכם פשרה כלשהו.

ביטול הסכם פשרה
מאחר שהסכם פשרה הוא חוזה ככל החוזים ניתן לבטלו באותן עילות שניתן לבטל כל חוזה. יחד עם זאת, בתי המשפט אינם נוטים לאשר בקלות ביטול של הסכמי פשרה, בייחוד אם מדובר בהסכמים שנחתמו תוך כדי ניהול הליך משפטי וקיבלו תוקף של פסק דין. הסיבה לכך שהיא שבתי המשפט מעוניינים לעודד הליכי והסכמי פשרה והחשש הוא שאם ניתן יהיה לבטל או לפתוח בקלות הסכמי פשרה, צדדים לסכסוך לא יהיו מעוניינים לפנות להליכי פשרה. בתי המשפט יבטלו הסכם פשרה רק במקרים של טעות חריגה וקיצונית או כאשר ההסכם הושג בדרכים של עושק, כפייה ומרמה. במידה וחתמם על הסכם פשרה ואתם מעוניינים לבטלו, יש לפנות לעורך דין שיבחן האם אחת העילות לביטול הסכם פשרה מתקיימת במקרה והאם יש טעם לפנות לבית המשפט. חשוב לציין שבית המשפט לא יבטל הסכם פשרה רק מאחר שאחד הצדדים ביצע טעות בנוגע לכדאיות הכלכלית של הפשרה, זאת מתוך העיקרון של סופיות הפשרה.

אלי שמעוני, משרד עורכי דין עוסק בעריכת הסכמי פשרה (במסגרת הליך משפטי או מחוצה לו) וייצוג משפטי להסכמים מסוג זה בערכאות השונות. פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע. 
במייל: [email protected], טלפון: 09-8669556, 03-5507155.

האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם נקיטת הליכים משפטיים.

 

ייצוג משפטי - מקצוע בפני עצמו, יכולת ביטוי והצגת טיעונים בצורה משכנעת.
הפרת חוזה - מה ההבדל בין הפרה יסודית להפרה רגילה, ומהם הסעדים שהחוק מאפשר בעת הפרת חוזה.
ביטול חוזה - מתי ניתן לבטל חוזה ובאילו עילות (הפרה, הטעייה, טעות ועוד..).
תביעה שכנגד - מתי ניתן להגיש ובאילו תנאים?
חוזה בעל פה - האם יש תוקף לחוזה בעל פה? 
תביעה נגד איילון - תביעות כנגד חברות ביטוח - זה משתלם?
תביעה נגד הפניקס - תביעה נגד חברות הביטוח למיצוי זכויותך כמבוטח.
ירושה על פי דין - הגדרת חלוקת הירושה על פי החוק - לפרטים נוספים לחץ כאן.
אכיפת חוזה - באילו תנאים בית המשפט יעדיף לתת סעד של אכיפת הסכם?

שתפו את המאמר

צור קשר

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

מי אנחנו

משרד עו"ד אלי שמעוני מתמחה בתחום האזרחי-מסחרי ובתחום הקניין הרוחני. המשרד עוסק בליווי וייצוג משפטי של עסקאות וחוזים. בנוסף משרדנו עוסק במתן ייעוץ וניהול תיקי קניין רוחני כגון: רישום סימני מסחר, רישום פטנטים, הגנה על זכויות יוצרים ומדגמים, ליווי עסקים בעלי זכויות קניין רוחני וייצוגם המשפטי.

צור קשר