• עברית
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • Deutsch

תביעה אזרחית

ישנם תחומי משפט רבים, שכן על המערכת המשפטית לתת מענה לכל צורך ופתרון לכל בעיה, כאשר החלוקה העיקרית במסגרת החלוקה לתחומי המשפט השונים הינה בין המשפט האזרחי למשפט הפלילי. המשפט האזרחי, אשר ראשיתו בהגשתה לבית המשפט של תביעה אזרחית, עוסק בתביעות שבין אדם לחברו, להבדיל מהמשפט הפלילי שאותו מנהלת המדינה. כל אדם (או ישות משפטית אחרת, כתאגיד) רשאי להגיש תביעה אזרחית כנגד כל אדם אחר (שוב, או כל ישות משפטית אחרת) ולבקש כל סעד שבסמכות בית המשפט להעניק, בין אם פיצוי כספי ובין אם צו האוסר או מחייב את הצד השני לעשות מעשה, כדוגמת פינוי נכס או השבתו ועוד.

על אף שנראה לעתים, כי במסגרת המשפט האזרחי נדונה מחלוקת משפטית שמקורה בסוגיות פשוטות שבהן הצדק ברור לעין כל, הרי שלא כך הדבר והגשת תביעה אזרחית אינה עניין של מה בכך, אלא מעשה הדורש קבלת ייעוץ משפטי וכמובן ייצוג בבית המשפט עצמו מעורך דין אזרחי מקצועי ובעל ניסיון בהגשת תביעות אזרחיות וניהולן. על תביעה אזרחית להתנהל בהתאם לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 וחריגה מן האמור בתקנות עלולה להסב לתובע נזקים רבים, החל מהוצאות משפט ועד לסילוק על הסף של התביעה.     
  
תקנות סדר הדין האזרחי
תקנות סדר הדין האזרחי מסדירות את סדרי הדין הרלוונטיים לכל סוגי התביעות האזרחיות החל מסוגיות שעניינן לאיזה בית משפט יש להגיש את התביעה (שלום, מחוזי וכו'), לאיזה מחוז משפטי יש סמכות מקומית לדון בתביעה, אילו מסמכים יש לצרף לכתב התביעה, אילו נתונים חייב כתב התביעה לכלול, כיצד יש להמציא את כתב התביעה לצד שכנגד ועוד. כמובן שמדובר במטבע שלו שני צדדים והתקנות מפרטות אף את החובות המוטלות על הנתבע וכן צדדים נוספים להליך (צדדים שלישיים למשל) ואת הזכויות המוקנות להם. 
במסגרת תקנות סדר הדין האזרחי מפורטים גם סדרי הדין המיוחדים, כגון סדר דין מיוחד וסדר דין מהיר, אשר להם סדרי דין ייחודיים אשר הינם מעט שונים מסדר הדין האזרחי הרגיל, כאשר בכל המקרים, ישנה התייחסות מפורטת גם לשלבים שלאחר הגשת התביעה.

סדרי הדין בתביעות אזרחיות
עם הגשת התביעה לבית המשפט המוסמך נפתח תיק בית משפט ולו מספר ייחודי. בסמוך להגשתה של התביעה לבית המשפט יש להמציאה לנתבע יחד עם הזמנה לדין או אישור פתיחת התיק ועל הנתבע להגיש כתב הגנה מטעמו בהתאם לסדר הדין שבו נפתח ההליך המשפטי, כאשר לרוב יש לכך 30 ימים. בד בבד עם הגשת כתב ההגנה מטעמו, לנתבע זכות להגיש גם תביעה שכנגד (נגד התובע) וכן זכות להגיש הודעה לצד שלישי, באם הוא סבור שאותו צד שלישי הוא זה שעליו חלה החובה לתת את הדין המקרה זה, כגון חברת ביטוח או שותף.
לאחר מכן ישנם הליכים מקדמיים הכוללים דיון ראשוני בבית המשפט וגם הליכי גילוי מסמכים. עם סיומם מוגשים תצהירי הצדדים (עדויות בכתב) ודיון הוכחות בו נחקרים המצהירים, שלאחריו מסכמים הצדדים את טענותיהם, בעל-פה או בכתב. השלב האחרון בתביעה אזרחית הוא פסק הדין שניתן לאחר שלב הסיכומים.    

אלי שמעוני, משרד עורך דין בהרצליה עוסק במשפט אזרחי-מסחרי ובייצוג תובעים ונתבעים. פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע.
במייל: [email protected], טלפון: 09-8669556, 03-5507155.

האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם נקיטת הליכים משפטיים.

 

תביעות נגד חברות ביטוח - מסתבר שזהו הליך לא פשוט. כיצד להתמודד?
הגשת תביעה בבית משפט השלום - אילו עניינים מגיעים לפתחו של בית משפט השלום?
הפרה יסודית של הסכם - מתי הפרה נחשבת להפרה יסודית? כיצד נכון להגדיר הפרה מסוג זה?
ייצוג משפטי - מקצוע בפני עצמו, יכולת ביטוי והצגת טיעונים בצורה משכנעת.
בדק בית - רכשתם דירת יד שנייה או מקבלן, וודאו כי התחייבותו של המוכר קויימה במלואה!
תביעה שכנגד - מתי ניתן להגיש ובאילו תנאים?
מדוע חשוב לערוך הסכם שיתוף במקרקעין ומה תוקפו? לפרטים נוספים לחץ כאן.
זכרון דברים למכירת דירה - האם מסמך זה מוגדר כמסמך מחייב?  
עד כמה האזרח הקטן יכול להתמודד עם גופים גדולים כמו בנקים? לפרטים לחץ כאן.
ייצוג בבית משפט - ליטיגטור טוב, בלא מעט מקרים, מכריע את תוצאת ההליך המשפטי.
חוזה בעל פה - מה תוקפו?
תביעה נגד איילון - תביעות כנגד חברות ביטוח - זה משתלם?
תביעה נגד קבלן - באילו מקרים מרכזיים קבלני נתבעים וכיצד חוק המכר מסייע לתובעים?
ייעוץ משפטי - יש לזה מעמד משפטי כלשהו? ולמה זה חשוב?
כיצד מוגדרים ליקויי בנייה ומהם התנאים לקבלת פיצוי מתאים? לפרטים לחץ כאן.
תביעה נגד גוגל - האם ניתן לתבוע את מנוע החיפוש הפופולארי? אם כן באילו תנאים?
בקשה לביטול פסק דין - מתי ניתן להגיש בקשה מסוג זה ובאילו תנאים?
תביעות צד ג' - מהן תביעות צד ג', ומהן הזכויות העומדות בפני אותו צד הנוסף בהליך המשפטי?

שתפו את המאמר

צור קשר

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

מי אנחנו

משרד עו"ד אלי שמעוני מתמחה בתחום האזרחי-מסחרי ובתחום הקניין הרוחני. המשרד עוסק בליווי וייצוג משפטי של עסקאות וחוזים. בנוסף משרדנו עוסק במתן ייעוץ וניהול תיקי קניין רוחני כגון: רישום סימני מסחר, רישום פטנטים, הגנה על זכויות יוצרים ומדגמים, ליווי עסקים בעלי זכויות קניין רוחני וייצוגם המשפטי.

צור קשר