• עברית
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • Deutsch

הקמת חברת סטארט-אפ

לאחר כמה מקרים תקדימיים שבהם ניסיונות להקים סטארט-אפ הסתיימו בהצלחה פיננסית מסחררת אבל נקלעו לקרבות משפטיים עקובים. לכן, ברור שהיום כבר לא מקימים סטארט-אפ ללא ליווי משפטי של עורך דין שמגיע מהתחום הזה, שוחה בכל דקויות ההיבטים המשפטיים והעסקיים ומניח את היסודות הנכונות לכל מיזם כזה. 

אם אינכם מודעים אפילו למלוא ההיקף של השירותים שדרושים לכם בהקמת סטרט-אפ, עיגונו בהסכמים משפטיים תקפים ובחוזה נכון והוגן, על אחת כמה וכמה. רוצים להקים סטארט-אפ בסטארט-אפ ניישן? כדאי שתיקחו עורך דין אתכם. אפילו הכרחי.

זה מתחיל מהרעיון ונגמר באקזיט
רעיון יצירתי מוצלח מתחיל בעבודה עליו ללא מחשבה על מה שייצא לכם מזה לפעמים. יכול להיות שזה מה שנחוץ כדי להניע את הגלגלים ולנקות את הליך היצירה ממחשבות שאינן תורמות לו, אבל בשלב מסוים זה חייב להתחיל להיות מעשי. הרי סטארט-אפ, מעצם הגדרתו, מיועד להתרחב ולהגיע לכמה שיותר אנשים ואם הוא מערב כמה אנשים בעשייה יש כל כך הרבה שאלות שיש לענות עליהן.
יש להגדיר מי אחראי למה, מהן זכויות הקניין הרוחני של כל אחד בתרומתו למיזם, של מי הסודות המסחריים וזכויות היוצרים? כיצד רושמים את הסימן המסחרי וכיצד לא להסתבך עם סימן מסחרי דומה? על מי  מוטלים הסיכונים המשפטיים והפיננסיים, כיצד יתחלקו החובות והרווחים? מי אחראי לאקזיט בעצם ומתי? מהי חוקיות המיזם והאם אפשר בכלל לשווק אותו? איך רושמים אוו והיכן? באיזו מדינה עדיף לכם לפעול חוקית מבחינת ההשלכות המשפטיות וחבות המס, מיהם השותפים ומיהם העובדים? כלומר, של מי הסטארט-אפ הזה בעצם ומי ייהנה מהאקזיט?

כל סטארט-אפ חייב לקבל ליווי משפטי כדי לדעת מי נגד מי, ולמה 
סטארט-אפ איננו רק קבוצת אנשים שמפתחים רעיון מהיסוד. הרעיון עצמו חייב להיבחן בכלים משפטיים כדי למנוע מכם תוצאות קשות. רוצים להקים סטארט-אפ בסטארט-אפ ניישן אתכם? כדאי שתיקחו אתכם עורך דין כדי להקים לו מסגרת חוקית ומשפטית תקפה במקום שבו אתם פועלים. כדאי שעורך דין יבחן גם את ההשלכות המשפטיות עליכם ועל הציבור אם הסטארט-אפ שלכם יגרום לנזק למשתמשים, או שיעורר תהודה ציבורית והתנגדות שתוריד אותו לטמיון. לא מכבר, למשל, הוקם סטארט-אפ של כמה סלבז שמטרתו הייתה שליחת הודעות אנונימיות לכל אדם, מבין שהשולח יתגלה. 
הקמפיין הציבורי והתקשורתי שנערך נגדו בציבור עדיין זכור ובסופו של דבר סיבך כמה מהיזמים ומהמתנגדים לו בתביעות הדדיות. זאת, עוד לפני שדיברנו על ההשלכות הפיננסיות והסיכויים המסחריים על הסטארט-אפ, שעלולים להיות הרי אסון. אילו היו מקבלים ליווי משפטי לפני כן, תחום לשון הרע והאחריות לכל עבירה כזאת, כי אז היה בוודאי עולה מראש ומשפיע על המשך הפיתוח. כלומר, חוקיות הרעיון ועמידתו בנורמות משפטיות או פסיקות תקדימיות, זוהי התמצית של כל סטארט-אפ שרוצה את ברכת הדרך. במקרה זה מדובר גם בתביעה ייצוגית לא רק בארץ, אגב, אלא גם בחו"ל.

האם אתם מכירים היטב את הסביבה העסקית של הסטארט-אפ? 
האם יש כבר סטארט-אפים כמו שלכם, מסחריים ומוצלחים יותר משום שיש להם יתרון עסקי עליכם גם מבחינת לקיחת סיכונים? ישראל ידועה כמדינה עם רגולציה חזקה מאוד, במיוחד בכל הקשור לפיננסים. הפיקוח והרגולציה על סטארט-אפים שונים בתחום הפיננסי הולכים ומתהדקים ומחייבים אותם לתקנות מחמירות שונות, שעליכם לדעת על כך. הסכנה כאן היא לא רק אובדן של ההון שהושקע בסטארט-אפ שלכם אלא גם בגלישה לתחום הפלילי אם תעברו על חוק שלא ידעתם על קיוו מלכתחילה. רוצים להקים סטארט-אפ בסטארט-אפ ניישן? כדאי שתיקחו אתכם עורך דין שמתמצא לא רק בדיני קניין רוחני אלא מצוי לחלוטין בהיבטים הרגולטוריים והחשבונאיים שמתקשרים למיזם שלכם. 

רישום הסטארט-אפ שלכם בצורה חוקית
בשעה טובה קיבלתם ליווי משפטי שייעץ לכם בנוגע לחוקיות רעיון המיזם שלכם. כעת נותר לפנות לפסים המעשיים, לרשום אוו כחוק, להגן על הפטנט הייחודי שלכם, לשמור על זכויות הקניין גם מפני גניבת עין, להבטיח שהמוניטין שלכם בסטארט-אפ לא ייפגעו, ולבחור בדרך הרישום שלכם כעסק. רוצים להקים סטארט-אפ בסטארט-אפ ניישן? כדאי שתיקחו אתכם עורך דין שמבטיח שהרישום שלכם ייעשה כחוק, כל רישום מגן שגם יגן עליכם מפני סיכונים משפטיים כמו שימוש לא חוקי בשמות ובמונחים שתשתמשו בהם, כל המסמכים תקינים, החוזים הוגנים ואינם מקפחים, חלוקת הרווחים והחובות הכספיים מוסכמת, ובמקרה של פירוק השותפות – להסכים מראש מהו חלקו של כל אחד בסטארט-אפ, כדי שלא יהיו אי הבנות ומחלוקות שיידרדרו לבית המשפט וישתקו לא רק את הסטארט-אפ שלכם אלא גם ירחיקו משקיעים עתידיים ויעכבו את האקזיט. 

אלי שמעוני, משרד עורכי דין עוסק בתחום האזרחי/מסחרי לרבות חוזים, קניין רוחני, תאגידים וייצוג תובעים ונתבעים. פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע.
במייל: [email protected], טלפון: 09-8669556, 03-5507155.
האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם נקיטת הליכים משפטיים.

שתפו את המאמר

צור קשר

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

מי אנחנו

משרד עו"ד אלי שמעוני מתמחה בתחום האזרחי-מסחרי ובתחום הקניין הרוחני. המשרד עוסק בליווי וייצוג משפטי של עסקאות וחוזים. בנוסף משרדנו עוסק במתן ייעוץ וניהול תיקי קניין רוחני כגון: רישום סימני מסחר, רישום פטנטים, הגנה על זכויות יוצרים ומדגמים, ליווי עסקים בעלי זכויות קניין רוחני וייצוגם המשפטי.

צור קשר