• עברית
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • Deutsch

הסכם שותפות

ההחלטה על הקמתו של מיזם עסקי משותף תמיד משמחת. קבוצת אנשים הבוחרת להתאגד לשם הצלחתו של פרוייקט כלכלי שעשויה להשיא רווחים יפים, זו שעה של הרבה תקוות. שותפות היא אחת מצורות התאגדות הנפוצות והמוצלחות בישראל, אולם יחד עם זאת, שותפות יכולה להיות גם מסוכנת ומכאן חשיבותו של ליווי משפטי מקצועי ומנוסה. השאלה האם להתאגד כשותפות או כחברה בערבון מוגבל, הינה שאלה אקוטית לכל קבוצת אנשים אשר מעוניינים להתחיל את צעדיהם העסקיים כצוות. מרגע שהצוות המקים את המיזם העסקי החליט מהי צורת ההתאגדות המתאימה ביותר למיזם העסקי, כמובן תוך ייעוץ משפטי, יש לכך השפעות מהותיות לכל אורך חייו של העסק. ההשלכות על המיזם העסקי מתבטאות בניהול היומיומי של העסק מרגע הקמתו ועד הרגע בו הוא, חלילה, נסגר. ישנם יתרונות רבים בהתאגדות כשותפות, אולם יחד עם היתרונות ישנם גם לא מעט חסרונות, לכן מומלץ לפני שחותמים על הסכם שותפות לקחת בחשבון מספר פרטים חיוניים. 
מספר נקודות שיש לחשוב עליהן:

ההתאגדות כשותפות מוסדרת בפקודת השותפויות
בניגוד לחברה בע"מ, אשר מוסדרת בחוק החברות (שנחשב מתקדם ומקיף), השותפות מוסדרת בפקודת השותפויות. פקודת השותפויות הינה פקודה מיושנת ומסורבלת, היא מכילה המון סעיפים עמומים המשאירים מקום רב לפרשנות. הפקודה קיימת עוד מתקופת המנדט הבריטי ועברה שינויים ספורים עד כה. 

מספר שותפים מוגבל
סעיף 3 לפקודת השותפויות קובע הגבלה של 20 שותפים לשותפות (למעט שותפות של עו"ד ורואי חשבון שלהם מתאפשר להכיל יותר שותפים). חברה בע"מ לעומת זאת אינה מוגבלת במספר החברים בה, והיא יכולה להנפיק מניות כאוות נפשה. כמובן, שזהו חסרון משמעותי ביותר, כאשר מדובר בהתאגדות גדולה של אנשים המעוניינים להיות חלק מהמיזם.

שותף לכל החיים
כאשר שותפים חותמים על הסכם שותפות, הם צריכים להיות מודעים שחתימה על ההסכם קושרת אותם אחד לשני לכל אורך חייו של העסק. בניגוד לחברה בע"מ, בה כשבעל מניות מעוניין לפרוש מבעלות החברה, הוא יכול למכור או להעביר את מניותיו לאדם אחר, בשותפות זה לא כך. בשותפות, ישנה חובה של השותף המעוניין למכור את חלקו בשותפות להציע לשאר השותפים את חלקו או להשיג את אישורם על מנת להעביר את חלקו לאדם אחר. פרישה משותפות הינה עסק מאוד מסורבל, והשותף יכול למצוא את עצמו קשור לשותפות שהוא לא מעוניין בה בכלל. לכן, כדי להימנע ממצבים מסוג זה, מומלץ לכלול בהסכם השותפות סעיפים המסדירים את כל ענייני הפרישה ופירוק השותפות.

פשיטת רגל וחובות
הרישום של חברה כחברה בע"מ, מעניק לבעלי המניות שלה את "הגנת המסך התאגידי". כלומר, אם החברה פושטת את הרגל, בעלי המניות של החברה יכולים להפסיד רק את סכומי הכסף אותם השקיעו מראש בחברה. אין לנושי החברה את האפשרות לעקל לבעלי המניות את הרכוש האישי. במקרה של שותפות, הגנה זו ממילא לא מתקיימת. יתרה מכך, במקרים מסוימים יכולים השותפים למצוא את עצמם נושאים בחובות של שותף סורר. היעדר ההגנה של "המסך התאגידי" מאפשרת לנושי החברה להגיע אף לרכושם האישי של השותפים. 
לסיכום, ההתאגדות בצורה של שותפות יכולה להיות מועילה ויעילה. השותפות מאפשרת לקבוצת אנשים לפעול במשותף כדי לקדם מיזם כלכלי משותף, אולם כדאי לזכור שיש לא מעט חסרונות. עו"ד מקצועי אשר מתמחה בתחום התאגידים במדינת ישראל, יכול למזער את ההשפעה של החסרונות הללו, ובחלק מהמקרים אף להפוך את החסרונות ליתרונות. אבל, כאמור, הכל לגוף העניין ואין בנקודות אלה משום תחליף לייעוץ וליווי משפטי של עורך דין הבקיא בתחום המסחרי בפרט ובדיני תאגידים וחברות בפרט.

אלי שמעוני, משרד עורכי דין עוסק בתחום האזרחי/מסחרי לרבות חוזים, קניין רוחני, תאגידים וייצוג תובעים ונתבעים. פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע.
במייל: [email protected], טלפון: 09-8669556, 03-5507155.
האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם נקיטת הליכים משפטיים.

שתפו את המאמר

צור קשר

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

מי אנחנו

משרד עו"ד אלי שמעוני מתמחה בתחום האזרחי-מסחרי ובתחום הקניין הרוחני. המשרד עוסק בליווי וייצוג משפטי של עסקאות וחוזים. בנוסף משרדנו עוסק במתן ייעוץ וניהול תיקי קניין רוחני כגון: רישום סימני מסחר, רישום פטנטים, הגנה על זכויות יוצרים ומדגמים, ליווי עסקים בעלי זכויות קניין רוחני וייצוגם המשפטי.

צור קשר