• עברית
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • Deutsch

הסכם שותפות

שיתוף פעולה עסקי בין מספר אנשים הוא עניין נפוץ למדי ואף הכרחי כאשר מדובר בעסקים מורכבים הדורשים מספר בעלי תפקידים או השקעה שאין אדם אחד יכול לעמוד בה. שיתוף הפעולה העסקי יכול להתרחש במגוון דרכים, שהמקובלות שבהן הן הקמת חברה, עמותה ושותפות. 
     
מהי שותפות?
שותפות מוגדרת בסעיף 1 לפקודת השותפויות [נוסח חדש], התשל"ה-1975 כ-"חבר בני אדם שהתקשרו בקשרי שותפות", כאשר קשרי שותפות מוגדרים בסעיף הנ"ל כ-"קשרים שבין בני אדם המנהלים יחד עסק לשם הפקת רווחים, למעט את הקשרים שבין חברי תאגיד שהואגד לפי כל דין אחר". ההגדרה למעשה מורכבת משני חלקים. בחלק הראשון נדרש קשר שבין שני אנשים לפחות וזאת, לצורך ניהול עסק שמטרתו הפקת רווחים ואילו בחלק השני, נדרש שהקשר העסקי הנ"ל לא יירשם לפי דין אחר, כלומר, שאין מדובר בחברה, עמותה או כל תאגיד אחר וזהו תנאי שיורי שחשוב להבין ולהפנים, שכן המשמעות שלו היא שבניגוד ליתר ההתאגדויות, שבהן נדרשת התאגדות ברורה, שותפות יכולה להיווצר אף ללא רישום מסודר ואף אם לא היתה כוונה ממשית להקים שותפות.
שותפות יכולה להיות מוגבלת או כללית ויכולה, כאמור, להיות רשומה או לא.

מהו הסכם שותפות?
הסכם שותפות הוא הסכם בין השותפים שבחרו לשתף פעולה עסקי והוא נועד בראש ובראשונה להסדיר את הקשרים העסקיים בין השותפים ואת טיב השותפות וסוגה. כאמור, קיומה של שותפות אינו מותנה ברישומה אצל רשם השותפויות ולפיכך מומלץ לדקדק אף יותר בפרטי פרטיו של הסכם השותפות ולכלול בו, מלבד, את פרטי השותפים, תפקידים בקשר העסקי, אופן קבלת ההחלטות בין השותפים וכן, לגבי כל שותף ושותף, אם הוא שותף מוגבל או לא. 
כמובן, שעל הסכם השותפות להתייחס גם למטרות השותפות ולשיתוף הפעולה העסקי ולא רק לשותפים עצמם ובכלל זאת, מטרת הקשר העסקי, היבטים כלכליים-כספיים, לרבת הזרמת כספים וחלוקת רווחים, וכמובן היבטים הקשורים במישרין לתחומי עיסוקה של השותפות. בהתאם לאמור לעיל, ברור שעל הסכם השותפות רצוי לחתום בשלב מוקדם ככל האפשר.

ייחודה של שותפות
לשותפות מספר מאפיינים המייחדים אותה מיתר דרכי ההתאגדות וחשוב שבהסכם השותפות תינתן התייחסות לסוגיות שעלולות להתעורר עקב מאפיינים ייחודים אלו. דוגמה ראשונה, היא הדרך בה באה לסיומה השותפות. ניתן להביא לפירוקה של שותפות גם ללא התערבות של בית משפט וזאת בהתאם להסכמות בין השותפים באשר לדרך הפירוק, התנאים לפירוק וגם מועד הפירוק. כבר בהסכם השותפות ניתן (ומומלץ) להתייחס לכך ולמנוע חיכוכים מיותרים ואי-הסכמות במועד הפירוק עצמו, מה שיאלץ את השותפים לפרק את השותפות באמצעות בית המשפט ולהסב להם נזקים רבים.
נוסף על כך, מאפייניה הייחודיים של השותפות מחייבים גם מתן התייחסות פרטנית במסגרת הסכם השותפות לדרך ההתאגדות, כשותפות כללית או מוגבלת ובאופן יותר פרטני לכל שותף ושותף, שכן חלק מהשותפים יכולים להיות מוגדרים כשותפים מוגבלים אף שישנם בשותפות שותפים שאינם מוגבלים (כלליים).
בניגוד לחברה, מספר השותפים בשותפות מוגבל לעשרים (מעט שותפויות עו"ד ורו"ח בהן ניתן למנות עד 50 שותפים) ולכן מומלץ גם לגבש הסכמות בהסכם השותפות גם לגבי צירוף שותפים ובמידת הצורך מעבר להתאגדות כחברה או כתאגיד אחר.

ניכר אם כך, שהקמת שותפות ועריכת הסכם שותפות אינן עניין של מה בכך וכי על מנת להימנע מסכסוכים מיותרים והוצאות רבות מוטב להיוועץ עם עו"ד בעל מקצועי ובעל ניסיון בדיני תאגידים בכלל ודיני שותפויות בפרט.      

אלי שמעוני, משרד עורכי דין עוסק בעריכת הסכמי שותפות וייצוג משפטי לשותפים. פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע. 
במייל: [email protected], טלפון: 09-8669556, 03-5507155.

האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם נקיטת הליכים משפטיים.

 

הפרה יסודית של הסכם - מתי הפרה נחשבת להפרה יסודית? כיצד נכון להגדיר הפרה מסוג זה?
שותפות עסקית - מהו מעמדה המשפטי, והאם ניתן להתנות עליו?
הסכם שותפות בעסק - עריכת הסכם שותפות בין שותפים (שניים או יותר) הינה קריטית בתחילתו של מיזם עסקי משותף.
אכיפת חוזה - באילו תנאים בית המשפט יעדיף לתת סעד של אכיפת הסכם?
תביעה לפירוק שיתוף - היכן מגישים תביעה מסוג זה ומה שיטת הפירוק העדיפה בה יבחר בית המשפט?
עורך דין זכיינות - עולם מלא להתקשרות ארוכת טווח מצריכה ייעוץ וליווי משפטי מתאים.
מוכרים או קונים עסק? וודאו כי אתם שומרים על הזכויות שלכם באופן מלא. למד מה חשבו בהסכם למכירת עסק

עורך דין לעסקים - מקום אחד לכל השירותים המשפטיים לחברות ולעסקים.
האם יש תוקף לחוזה בעל פה? לפרטים לחץ כאן.
ייצוג משפטי - מקצוע בפני עצמו, יכולת ביטוי והצגת טיעונים בצורה משכנעת.

שתפו את המאמר

צור קשר

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

מי אנחנו

משרד עו"ד אלי שמעוני מתמחה בתחום האזרחי-מסחרי ובתחום הקניין הרוחני. המשרד עוסק בליווי וייצוג משפטי של עסקאות וחוזים. בנוסף משרדנו עוסק במתן ייעוץ וניהול תיקי קניין רוחני כגון: רישום סימני מסחר, רישום פטנטים, הגנה על זכויות יוצרים ומדגמים, ליווי עסקים בעלי זכויות קניין רוחני וייצוגם המשפטי.

צור קשר