• עברית
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • Deutsch

בקשה לביטול פסק דין

לאחר מתן פסק דין על ידי בית המשפט ומשעובר המועד להגשת ערעור הופכת החלטת בית המשפט למחייבת ולסופית. עם זאת, ניתנת לבית המשפט סמכות להחליט על ביטול פסק דין שניתן על ידו משתי עילות מרכזיות- ביטול מחובת הצדק או ביטול לפי שיקול דעתו של בית המשפט. על פי תקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984, נקבע כי על הנתבע להגיש כתב הגנה או להגיש בקשת רשות להתגונן בתביעה בסדר דין מקוצר תוך 30 יום מרגע שנמסר לו כתב התביעה. התקנות קובעות כי ניתן להגיש את הבקשה תוך 45 יום בתביעה בסדר דין מהיר ותוך 15 יום בתביעה קטנה. במידה והנתבע לא הגיש כתב הגנה או לא התייצב לדיון יתכן ובית המשפט יחליט על פסק דין שניתן במעמד צד אחד. 

הגשת בקשה לביטול פסק דין
תקנה 214 קובעת כי בעל הדין שניתן נגדו פסק דין במעמד צד אחד רשאי להגיש בקשה לביטול פסק הדין בתוך 30 יום מרגע שקיבל את פסק הדין לידיו. על פי תקנה 201 נקבע כי בית המשפט רשאי לבטל את פסק הדין בתנאים שייראו לו כל עוד הוגשה בקשה לביטול פסק דין במועד הנקבע בתקנות. בחלוף 30 יום מרגע היוודע פסק הדין לבעל הדין עליו להגיש בקשה מיוחדת כדי להאריך את המועד להגשת בקשה לביטול פסק הדין, ובית המשפט ידון בבקשה להארכת המועד ולא יוכל לבטל את פסק הדין לפי תנאים שייראו לו. עם זאת, כדאי לדעת כי אם בית המשפט יחליט להאריך את המועד להגשת בקשה לביטול פסק דין עליו לעשות זאת כנדרש בתקנה 528 מטעמים מיוחדים שיירשמו, כלומר על בעל הדין לנמק היטב את בקשתו להארכת המועד להגשת בקשה לביטול פסק דין ומומלץ לעשות זאת על ידי עורך דין מנוסה בלבד.

עילות לביטול פסק הדין
יש לציין כי החוק מאפשר לבעלי דין להגיש בקשה לביטול פסק דין שנתקבל במעמד צד אחד וישנם מקרים בהם ניתן לבטל הסכם פשרה מחייב שעוצב על ידי הצדדים הנוגעים לעניין וקיבל תוקף של פסק דין.
העילות האפשריות לביטול פסק דין שנתקבל במעמד צד אחד הן ביטול מחובת צדק, כלומר מקרים בהם בית המשפט מלכתחילה לא היה רשאי להחליט על פסק הדין בהיעדרו של הנתבע, לדוגמה מקרים בהם הנתבע לא הוזמן לדיון המשפטי. עילה נוספת וחשובה יותר הינה ביטול פסק הדין מכוח שיקול דעתו של בית המשפט, דהיינו הנתבע מוכיח לבית המשפט כי יש סיבה מדוע לא התגונן במועד וכמו כן עליו להוכיח כי הגנתו אפשרית וכי ביטול פסק הדין יביא לו תועלת. כך לדוגמה בתיק ע"א 32/83 אפל נ' קפח לא התייצב הנתבע לדיון כתוצאה מאי הבנה ומרשלנות מסוימת אך בית המשפט התרשם כי סיכויי ההגנה של בעל הדין סבירים ולפיכך קיבל את הבקשה לביטול פסק הדין.

העילות האפשריות לביטול הסכם פשרה (או הסכם ממון) שקיבל תוקף של פסק דין הן-

•    גילוי פגמים כלליים בהסכם הפשרה.
•    טעות חריגה שהתגלתה בהסכם על ידי אחד מהצדדים.
•    הסכם שהושג במרמה או בעושק.
•    ביטול הסכם פשרה שניתן בחוסר סמכות.

לסיכום, הגשת בקשה לביטול פסק דין מחייבת ייעוץ משפטי של עורך דין מנוסה. יש לנמק בקפידה את הבקשה ולהגישה במסגרת הזמן הקבועה בתקנות. כדי לשפר את סיכויי ההצלחה ולהשפיע על בית המשפט לפסוק על ביטול פסק הדין חשוב לנסח את הבקשה בעזרת עורך דין מיומן.

 אלי שמעוני, משרד עורך דין בהרצליה עוסק במשפט אזרחי-מסחרי ובייצוג תובעים ונתבעים. פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע.
במייל: [email protected], טלפון: 09-8669556, 03-5507155.

האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם נקיטת הליכים משפטיים.

 

   תביעות צד ג' - מהן תביעות צד ג', ומהן הזכויות העומדות בפני אותו צד הנוסף בהליך המשפטי?

שתפו את המאמר

צור קשר

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

מי אנחנו

משרד עו"ד אלי שמעוני מתמחה בתחום האזרחי-מסחרי ובתחום הקניין הרוחני. המשרד עוסק בליווי וייצוג משפטי של עסקאות וחוזים. בנוסף משרדנו עוסק במתן ייעוץ וניהול תיקי קניין רוחני כגון: רישום סימני מסחר, רישום פטנטים, הגנה על זכויות יוצרים ומדגמים, ליווי עסקים בעלי זכויות קניין רוחני וייצוגם המשפטי.

צור קשר