• עברית
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • Deutsch

הגשת תובענה ייצוגית

להגשת תובענה ייצוגית שני שלבים – תחילה מוגשת בקשה לאישור התובענה כתביעה ייצוגית ורק אם אושרה הבקשה עוברים לשלב השני שהוא ניהול התביעה עצמה. מעניין לציין כי פעמים רבות לאחר אישור הבקשה הצדדים מחליטים להתפשר והשלב של ניהול התביעה לא מתקיים. את הבקשה לאישור התובענה כתביעה ייצוגית, יש להגיש יחד עם כתב התביעה המלא, תצהירים ומסמכים נדרשים נוספים. בעת בחינת הבקשה לאישור תובענה ייצוגית, מתנהל הליך משפטי לכל דבר ועניין, מובאות ראיות, שומעים עדים וכיוצא בזה. ההליך של הגשת תובענה ייצוגית הוא מורכב יותר מהגשת תביעה רגילה ומומלץ להסתייע בעורך דין הבקיא בתחום על מנת לעמוד בכל דרישות החוק.

מה יש לבדוק טרם הגשת הבקשה לאישור התובענה הייצוגית
לפני שמגישים בקשה לאישור תובענה ייצוגית חשוב מאוד לבדוק שלא הוגשה כבר בקשה לתובענה ייצוגית באותו נושא. משרד המשפטים מנהל את "פנקס התובענות הייצוגיות" בו נרשמות ומתועדות כל הבקשות לאישור תובענות ייצוגיות. ניתן לעיין בפנקס באתר האינטרנט של הרשות השופטת. חשוב לדעת כי כאשר מגישים בקשה לתובענה ייצוגית, יש לשלוח הודעה על כך בצירוף העתק של הבקשה וכתב התביעה למנהל בתי המשפט לצורך רישום בפנקס התובענות הייצוגיות. במקביל לבדיקה בפנקס התובענות הייצוגיות, צריך לוודא כי התביעה עומדת בכל דרישות הסף. התביעה צריכה להיות באחד הנושאים המנויים בחוק כנושאים הניתן להגיש בהם תובענה ייצוגית לתובע צריכה להיות עילת תביעה אישית ויש להוכיח כי קיימת קבוצה של של אנשים בעלי עילת תביעה. כך לדוגמא, בחודש ספטמבר 2014 נדחתה בקשה לאישור תובענה ייצוגית נגד חברת מגה. התובענה הוגשה בנוגע למכירת עוגיות שפג תוקפן. השופטת קבעה כי למרות שהתובע עמד בתנאי של עילת תביעה אישית, הוא לא הצליח להראות שאכן קיימת קבוצה של נפגעים בעלי עילת תביעה ושלא מדובר בתקלה נקודתית ולכן אין לאשר לגביה תביעה ייצוגית (ת"צ 61489-10/13 רונן שלוש נ' מגה קמעונאות בע"מ). 

לאן מגישים תובענה ייצוגית
בקשה לאישור תובענה ייצוגית מוגשת לבית המשפט שיש לו את הסמכות המקומית והעניינית לדון בתביעה אם היא תאושר. הסמכות העניינית נקבעת על פי השווי המצטבר של התביעות של כלל חברי הקבוצה. בקשה לאישור תובענה ייצוגית בנושא של החלטה של רשות והסעד המבוקש הוא פיצויים או השבה של כספים, יש להגיש לבית המשפט לעניינים מנהליים. 

מתי יאשר בית המשפט תובענה כתביעה ייצוגית
חוק תובענות ייצוגיות, התשס"ו-2006, קובע ארבעה תנאים מצטברים בהם צריכה לעמוד התובענה בכדי שתאושר על ידי בית המשפט כתביעה ייצוגית. התובענה צריכה לעורר שאלות מהותיות לגבי העובדות או הדין המשותפות לכלל חברי הקבוצה התובעת, ושיש סיכוי סביר בהן יוכרעו בתובענה לטובת התובעים. בכדי לאשר תובענה ייצוגית בית המשפט צריך לסבור כי זאת הדרך היעילה וההוגנת ביותר להכרעה במחלוקת. בנוסף בית המשפט צריך לסבור כי ענינם של כלל חברי הקבוצה התובעת ייוצג וינוהל בדרך הולמת ובתום לב. 

אלי שמעוני, משרד עורכי דין עוסק בתביעות ייצוגיות ובייצוג תובעים ונתבעים. פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע.
במייל: [email protected], טלפון: 09-8669556, 03-5507155.

האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם נקיטת הליכים משפטיים.

 

שתפו את המאמר

צור קשר

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

מי אנחנו

משרד עו"ד אלי שמעוני מתמחה בתחום האזרחי-מסחרי ובתחום הקניין הרוחני. המשרד עוסק בליווי וייצוג משפטי של עסקאות וחוזים. בנוסף משרדנו עוסק במתן ייעוץ וניהול תיקי קניין רוחני כגון: רישום סימני מסחר, רישום פטנטים, הגנה על זכויות יוצרים ומדגמים, ליווי עסקים בעלי זכויות קניין רוחני וייצוגם המשפטי.

צור קשר