• עברית
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • Deutsch

תביעות ייצוגיות (Class Actions)

ראש בראש מול תאגידים ורשויות.
כאשר אוסף של צרכנים, עובדים או משתמשים הופך לקבוצה של תובעים נוצר איום פוטנציאלי עבור הארגון הנתבע. לפעולה משפטית קולקטיבית נלוות לא אחת גם השלכות עסקיות ותדמיתיות. ארגון או גוף ממשלתי שנתבע יגייס את טובי המוחות המשפטיים והיח"צנים לפסול את התביעה על הסף, להוכיח שהיא אינה עונה על הקריטריונים של תביעה ייצוגית, או להיאבק בה בתקשורת ובבית המשפט. לכן, ייצוג של קבוצת נפגעים חייב להיות ערוך הן לסדרי גודל ולמורכבות של הפעולה המשפטית והן לשיטות הפעולה וכוחותיו הבלתי-יחסיים של הארגון הנתבע.

תביעות ייצוגיות אינן פטורות מתשלום אגרה, והגשתן באופן חובבני כרוך בסיכון כספי של ממש.  מספר התביעות הייצוגיות המוגשות בישראל נמצא בעלייה מתמדת. בניסיון להפחית את מספר התביעות הייצוגיות המוגשות בישראל, החלו בתי המשפט (ב- 2011) לחייב תובעים בתשלום הוצאות המשפט של הנתבעים. מרביתן המוחלטת של התביעות נדחית כבר בשלב הדיון המקדים. לרוב נימוקי בית המשפט הם העדר בסיס עובדתי או משפטי, הכנה רשלנית של התביעה, או העדר מובהקות של האינטרס הצרכני/קבוצתי של התביעה. מקרים כאלו, לצד הצלחות מפתיעות, זוכים לחשיפה תקשורתית ניכרת:

תביעה ייצוגית מול דלק הסתיימה בפשרה של 6.9 מיליון ש"ח.

תביעה ייצוגית עולמית נגד פייסבוק: הפרה את פרטיות המשתמשים.

בנק לאומי ישלם עשרות מיליוני שקלים במסגרת תביעה ייצוגית.

ירון זליכה הגיש תביעה ייצוגית של חצי מיליארד ש"ח נגד תנובה.

(לדוגמאות נוספות, הכנסו לבלוג שלנו)

מהי תובענה ייצוגית?

להלן שירותי המשרד בתחום התביעות הייצוגיות:

גביית יתר ע"י רשותהגבלים עסקיים וניירות ערךצרכנות - בנקאות וביטוח, רשלנות עוסק או ספק שירות.

מוכנים להשמיע את קולכם בשם קבוצה של נפגעים? אתם לא לבד. ES - אלי שמעוני משרד עורכי דין, יסייע לכם לבחון האם מתקיימים התנאים המקדימים לתביעה ייצוגית. בהמשך, נעריך עבורכם את סיכויי ההצלחה (והסיכונים) של התביעה. במידה ונחליט ללוות את המקרה נבצע את המחקר המקדים, ננסח ונגיש לבית המשפט את כתב התביעה. על פי רוב, ההצלחה של קבוצת הנפגעים  במשפט, היא העיקרון המנחה אותנו בהחלטה האם להתפשר או לנהל תיק עד הסוף. 

 

 

 

צור קשר

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

מי אנחנו

משרד עו"ד אלי שמעוני מתמחה בתחום האזרחי-מסחרי ובתחום הקניין הרוחני. המשרד עוסק בליווי וייצוג משפטי של עסקאות וחוזים. בנוסף משרדנו עוסק במתן ייעוץ וניהול תיקי קניין רוחני כגון: רישום סימני מסחר, רישום פטנטים, הגנה על זכויות יוצרים ומדגמים, ליווי עסקים בעלי זכויות קניין רוחני וייצוגם המשפטי.

צור קשר