• עברית
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • Deutsch

הסכם שיתוף פעולה

הסכמי שיתוף פעולה נחתמים מסיבות שונות ובין גורמים שונים. הסכמי שיתוף פעולה יכולים להסדיר עבודה משותפת של עסקים לצורך העלאת הרווחיות או צמצום הוצאות. הם יכולים גם להסדיר שיתוף פעולה מחקרי בין גופים שונים, שיתופי פעולה בין מדינות בכדי להשיג מטרות משותפות וכיוצא בזה. כלומר, בכל פעם שמספר אנשים, עסקים או גופים מחליטים לעבוד יחד בכדי להגשים תכלית משותפת, יש ביניהם הסכם שיתוף פעולה, בין אם ההסכם הועלה על הכתב ובין אם לא. יחד עם זאת, מומלץ לנסח הסכמי שיתוף פעולה בכתב ואף לעשות זאת עם סיוע וייעוץ של עורך דין, זאת על מנת שפרטי ההסכם יהיו ברורים ונהירים לצדדים המשתפים פעולה.

מטרת שיתוף הפעולה
כאשר מנסחים הסכם לשיתוף פעולה יש תחילה להגדיר במדויק ככל הניתן מהי מטרת שיתוף הפעולה. האם מדובר בהקמת מיזם משותף, האם מדובר בשימוש משותף במשאבים מסוימים ובכלל זה שיתוף במידע, האם מדובר בשיתוף פעולה לצורך מחקר ופיתוח וכיוצא בזה. הגדרת מטרת שיתוף הפעולה במדויק תאפשר לקבוע את תנאי הסכם שיתוף הפעולה בדרך שתבטיח, ככל הניתן, את הגשמת המטרה. 

ניהול שיתוף הפעולה 
לאחר שהוגדרה מטרת שיתוף הפעולה, יש לקבוע בהסכם את הכללים והתנאים לפיהם יפעלו הצדדים בעת שיתוף הפעולה. בשלב הראשון רצוי לקבוע ולתחום את תקופת שיתוף הפעולה, בין אם התיחום יהיה בזמן או בין אם שיתוף הפעולה יסתיים לאחר השגת יעד או מטרה מסוימים שנקבעו מראש. לב ליבו של הסכם שיתוף פעולה הוא קביעה מראש של הזכויות והחובות של כל אחד מהצדדים לשיתוף הפעולה. במילים אחרות, הסכם שיתוף הפעולה אמור להגדיר את מערכת היחסים בין הצדדים ולהסכים על כל היבטיה: מה יהיה היקף ההשקעה כספית והקצאת המשאבים (ובכלל זה קניין רוחני, שעות עבודה, תשתיות ועוד) של כל צד; האם חלה חובת סודיות על הצדדים ומה היקפה. כאשר מדובר בשיתוף פעולה למטרות רווח, יש לקבוע גם כיצד תבוצע חלוקת הרווחים. נושא נוסף שמומלץ להתייחס אליו בחוזה לשיתוף פעולה הוא דרכי קבלת החלטות במהלך שיתוף הפעולה ומנגנון לפתירת סכסוכים וחוסר הסכמה במהלך תקופת שיתוף הפעולה. 

סיום שיתוף הפעולה
על הסכם לשיתוף פעולה לעסוק גם במערכת היחסים בין הצדדים לאחר תום תקופת שיתוף הפעולה. במידה ושיתוף הפעולה הוביל לפיתוח של מוצר מסוים או של ידע מקצועי יש לקבוע מה יהיו הזכויות של כל אחד מהצדדים בנוגע לתוצרי שיתוף הפעולה. על הסכם שיתוף הפעולה גם להסדיר את נושא התחרות העתידית בין הצדדים להסכם ומה ההתניות על כך. כדאי גם להתייחס בהסכם לדרכים ולתנאים בהם ניתן לסיים את שיתוף הפעולה ומה יהיו הסעדים כאשר מתבצעת הפרה של הסכם שיתוף הפעולה

אלי שמעוני, משרד עורכי דין עוסק בעריכת הסכמי שת"פ וייצוג משפטי להסכמים מסוג זה בערכאות השונות. פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע. 
במייל: [email protected], טלפון: 09-8669556, 03-5507155.

האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם נקיטת הליכים משפטיים.

 

הסכם זיכיון או הסכם הפצה - כיצד לנסח זאת בצורה אופטימאלית?
משרד עורכי דין מסחרי - כל השירותים המשפטיים במקום אחד.
מה ההבדל בין מיזוג לרכישת חברה? לחץ כאן לפרטים נוספים.
עורך דין זכיינות - עולם מלא להתקשרות ארוכת טווח מצריכה ייעוץ וליווי משפטי מתאים.
ייצוג משפטי - מקצוע בפני עצמו, יכולת ביטוי והצגת טיעונים בצורה משכנעת.
שותפות עסקית - מהו מעמדה המשפטי, והאם ניתן להתנות עליו?
הסכם שותפות בעסק - עריכת הסכם שותפות בין שותפים (שניים או יותר) הינה קריטית בתחילתו של מיזם עסקי משותף.

שתפו את המאמר

צור קשר

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

מי אנחנו

משרד עו"ד אלי שמעוני מתמחה בתחום האזרחי-מסחרי ובתחום הקניין הרוחני. המשרד עוסק בליווי וייצוג משפטי של עסקאות וחוזים. בנוסף משרדנו עוסק במתן ייעוץ וניהול תיקי קניין רוחני כגון: רישום סימני מסחר, רישום פטנטים, הגנה על זכויות יוצרים ומדגמים, ליווי עסקים בעלי זכויות קניין רוחני וייצוגם המשפטי.

צור קשר