• עברית
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • Deutsch

ייעוץ משפטי

ייעוץ משפטי ניתן על ידי עורך דין מנוסה ובעל ידע משפטי נרחב בתחום התמחותו. עורך הדין נדרש לנהוג ביתר זהירות כאשר הוא מעניק ייעוץ משפטי ועליו לפעול במקצועיות, ביושרה ובמיומנות, אחרת עלול הלקוח להגיש תביעה אזרחית נגד עורך דינו או להתלונן נגדו בוועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין. לכן, עורך דין המעניק ייעוץ משפטי מחויב כלפי הלקוח, ועליו לבחון לעומק את המצב המשפטי של הלקוח, להכיר את העובדות והנסיבות הנוגעות לעניינו של הלקוח ולהציג בפניו את כל אפשרויות הפעולה המשפטיות בעומדות בפניו כך שהלקוח יוכל לקבל החלטה נכונה.

ייעוץ משפטי לאנשים פרטיים, לחברות ולתאגידים
עורך דין רוכש ידע משפטי עשיר בתחומי התמחותו במהלך לימודיו לתואר ראשון במשפטים (B.LL), בתקופת התמחותו, באמצעות השתלמויות מקצועיות ובמהלך שנות פעילותו. עורך דין מעניק ייעוץ משפטי ללקוחות פרטיים, לחברות ולתאגידים, ועליו להפגין בקיאות בתחומי המשפט בהם התמחה וכמו כן עליו לעקוב באופן תדיר אחרי מגמות, שינויים ופסיקות חדשות ומעניינות בתחומי ההתמחות השונים. 
לקוח הפונה לייעוץ משפטי מסתמך על הטיפול המקצועי של עורך דינו ועל שיקול דעתו בניהול הליכים משפטיים ובקביעת אסטרטגיה משפטית נכונה. מטרת הייעוץ היא להציג בפני הלקוח סקירה של המצב המשפטי הנוגע לעניין, סקירת המצב העובדתי, סקירת אפשרויות פעולה משפטיות ומתן חוות דעת המאפשר ללקוח להבין מהו מצבו המשפטי, האם הוא חשוף לתביעה או לאחריות פלילית בגין מעשיו או בגין פעולה שהוא מעוניין לבצע וכדומה. לכן, עורך הדין נדרש למשנה זהירות במתן ייעוץ משפטי ללקוחותיו ועליו לפעול לפי העקרונות המנחים הבאים - מקצועיות, כבוד, יושרה, אמינות, מחויבות.

לייעוץ המשפטי קיים גם מעמד משפטי בבתי המשפט, כך שלקוח מקבל ייעוץ משפטי ופועל על פיו, לעיתים בתי המשפט ינקו אותו מאחריות (או לפחות אחריות חלקית).

תהליך ארוך ומתן חוות דעת בכתב
ייעוץ משפטי ניתן בחינם (Pro Bono) או בתשלום, בהתאם להחלטה בין עורך הדין ללקוח. עם זאת, רצוי לעגן את הייעוץ המשפטי בהסכם הכולל סעיף שכר טרחה לעורך הדין. חשוב להדגיש כי ייעוץ משפטי הוא תהליך ארוך שדורש מעורך הדין ללמוד לעומק את הנושא, לעיין בחוקים ותקדימים, לבחון פסיקות של בתי המשפט, לקרוא ספרות מתאימה, לבדוק מקרים דומים במידה ויש ולהעמיק בנושא על מנת לתת חוות דעת משפטית מקיפה ולא על רגל אחת. 

חשוב להקפיד על ייעוץ משפטי בכתב ולא בעל פה, בדיוק כפי שאבחנה מקצועית של רופא אינה ניתנת בעל פה. יש לזכור כי הלקוח שפונה לייעוץ משפטי עלול לפרש את חוות דעתו המשפטית של עורך הדין באופן שונה או עלול לשכוח את דברי עורך הדין בצאתו מפגישת הייעוץ ולפיכך יש סכנה כי יפעל שלא כשורה. ייעוץ משפטי הניתן בכתב מאפשר ללקוח לעיין בחוות הדעת המשפטית גם אחרי הפגישה ולהבין את מצבו המשפטי טוב יותר. כתב חוות הדעת כולל גיבוי בסעיפים שונים מחוקים רלוונטיים למקרה, ציון פסקי דין, גיבוי חוות הדעת באמצעות מקרים דומים ומאמרים משפטיים והסקת מסקנות.
לסיכום, ייעוץ משפטי אינו עניין של מה בכך ועל עורך הדין לספק חוות דעת מקצועית ומעמיקה עבור הלקוח. פגישת הייעוץ מאפשרת לעורך הדין לקבל לקוחות חדשים אך לא די במתן עצות מהשרוול אלא יש להעמיק בנושא ולספק חוות דעת משפטית מקצועית והמלצות לפעולה. 
   
אלי שמעוני, משרד עורכי דין עוסק בייעוץ ובייצוג משפטי לחברות, עסקים ופרטיים. פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע.
במייל: [email protected], טלפון: 09-8669556, 03-5507155.
האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם נקיטת הליכים משפטיים.

 

ייצוג משפטי - מקצוע בפני עצמו, יכולת ביטוי והצגת טיעונים בצורה משכנעת.
הגשת תביעה בבית משפט השלום - אילו עניינים מגיעים לפתחו של בית משפט השלום?
כיצד מוגדרים ליקויי בנייה ומהם התנאים לקבלת פיצוי מתאים? לפרטים לחץ כאן.
שותפות עסקית - מהו מעמדה המשפטי, והאם ניתן להתנות עליו?
ייצוג בבית משפט - ליטיגטור טוב, בלא מעט מקרים, מכריע את תוצאת ההליך המשפטי.
בקשה לביטול פסק דין - מתי ניתן להגיש בקשה מסוג זה ובאילו תנאים?
איך מגישים תביעה - תהליך הגשת תביעה בבית משפט מורכב ממספר אלמנטים חשובים אליהם יש להתייחס.

שתפו את המאמר

צור קשר

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

מי אנחנו

משרד עו"ד אלי שמעוני מתמחה בתחום האזרחי-מסחרי ובתחום הקניין הרוחני. המשרד עוסק בליווי וייצוג משפטי של עסקאות וחוזים. בנוסף משרדנו עוסק במתן ייעוץ וניהול תיקי קניין רוחני כגון: רישום סימני מסחר, רישום פטנטים, הגנה על זכויות יוצרים ומדגמים, ליווי עסקים בעלי זכויות קניין רוחני וייצוגם המשפטי.

צור קשר