• עברית
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • Deutsch

פירוק חברה

המשמעות של פירוק חברה זה לסיים את פעילותה של החברה ואת היותה של החברה אישיות משפטית על ידי חלוקת נכסיה למי שזכאי להם. ישנן מספר נסיבות בהן תפורק חברה, כאשר לרוב זה יקרה במידה והחברה מגיעה למצב של חדלות פרעון (פשיטת רגל). ישנן שתי דרכים מרכזיות לפרק חברה – פירוק מרצון ופירוק על ידי צו של בית משפט. נושא פירוק החברות מוסדר בפקודת החברת [נוסח חדש], התשמ"ג-1983 ובתקנות החברות (פירוק), התשמ"ז-1987. פירוק חברה זו פעולה משפטית מורכבת ומומלץ לבצע אותה בליווי של עורך דין המתמחה בדיני חברות, המכיר לעומק ובקיא בדיני פירוק חברות, זאת על מנת לוודא כי הפירוק נעשה על פי הוראות החוק.

פירוק חברה על ידי בית המשפט
פירוק חברה באמצעות צו של בית משפט ובפיקוחו של בית המשפט, יתבצע כאשר מוגשת לבית המשפט בקשה לפירוק חברה ולפי שיקול דעתו פירוק החברה ישרת את האינטרסים של כל הנוגעים בדבר בצורה הטובה ביותר, ובוודאי בצורה טובה יותר מהמשך פעילותה של החברה. לבית המשפט רשאים לפנות בבקשה לקבלת צו פירוק מספר גורמים: החברה עצמה (לאחר שהתקבלה החלטה לפנות לבית המשפט); כל חבר בחברה (מכונה משתתף) וכל אחד מנושי החברה. בקשה לצו פירוק על ידי בית המשפט יכולה להיות מוגשת באחת מארבע עילות: 

• החלטה מיוחדת של החברה; 
• החברה לא התחילה בעסקיה תוך שנה מיום ההתאגדות או שהפסיקה את עסקיה למשך שנה; 
• החברה היתה לחדלת פרעון; 
• פירוק מטעמי צדק ויושר. 

שתי העילות האחרונות הן העילות המרכזיות בפירוק חברה.

פירוק על ידי בית המשפט בעקבות חדלות פרעון
במקרים רבים כאשר חברה מגיעה למצב של חדלות פרעון (פשיטת רגל) ואין לה יכולת לעמוד בהתחייבות הכספיות שהיא לקחה על עצמה והיא אינה משלמת את חובותיה, פירוק החברה יכול להוות פתרון למצב. פירוק החברה והעברת נכסיה השונים לגורמים להם היא חייבת כסף, יבטיח כי נושי החברה יקבלו את חלקם בנכסי החברה בצורה ההוגנת והשוויונית ביותר שאת, מאחר שאופן חלוקת הנכסים בין הנושים השונים קבוע בחוק. הליך פירוק חברה במצב של חדלות פרעון גם מונע שימוש בנכסי החברה שלא לצורך תשלום חובות. 

פירוק על ידי בית המשפט מטעמי צדק ויושר
עילת פירוק זו הינה עילת "סל" היכולה להתאים למגוון מצבים בהם סבור בית המשפט כי מן הראוי לפרק את החברה. כך לדוגמא אם החברה הוקמה לצורך ביצוע של מטרה לא חוקית או בכדי לרמות את המשקיעים בה ניתן יהיה לבקש לפרק אותה מטעמי צדק ויושר. גם כאשר מדובר בחברה לגיטימית לחלוטין אך השותפים בה הסתכסכו בצורה שאינה מאפשרת עוד את תפקוד החברה ניתן יהיה לפרקה מטעמי צדק ויושר. בחודש נובמבר 2014 דן בית המשפט המחוזי בירושלים בבקשה לפירוק חברה מטעמי הצדק והיושר עקב סכסוך בין בעלי המניות. בית המשפט קבע כי השימוש בעילת "הצדק והיושר" לפירוק חברה צריך להישמר למקרים חריגים ואין להשתמש בו כדי לפרק חברה בעלת פעילות עסקית ענפה ואשר מסוגלת לפרוע את חובותיה, רק בשל סכסוכים פנימיים שניתן לפתור באמצעים פחות דרסטיים מאשר פירוק החברה (פר"ק 18882-07-14 יהושע כהן ואח' נ' טולוס בנין והשקעות בע"מ).

פירוק חברה מרצון
פירוק חברה יכול גם להתבצע מרצון ולא בעקבות צו בית משפט. פירוק מרצון מתבצע מחוץ לבית המשפט וללא פיקוח בית המשפט. יחד עם זאת במידה והליך הפירוק אינו מתנהל על פי הדין יוכל בית המשפט להתערב בו. פירוק חברה מרצון יעשה לרוב בעקבות אחת מהעילות הבאות: התקנון קבע מראש את תקופת הפעילות של החברה ותקופה זו תמה; התקנון קבע אירוע/מקרה שאם הוא יתרחש על החברה להתפרק והדבר התרחש; החברה קיבלה החלטה מיוחדת להתפרק מרצון; החברה החליטה בהחלטה שלא מן המנין שבגלל חבויותיה אין היא יכולה להמשיך בעסיקה ומן הראוי שתתפרק. בדרך כלל החלטה על פירוק מרצון תתבצע על ידי בעלי מניות החברה, אך במקרה של חדלות פרעון היא יכולה להתקבל גם על ידי נושי החברה.

אלי שמעוני, משרד עורכי דין עוסק בתחום האזרחי/מסחרי לרבות חוזים, קניין רוחני, תאגידים וייצוג תובעים ונתבעים. פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע.
במייל: [email protected], טלפון: 09-8669556, 03-5507155.

האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם נקיטת הליכים משפטיים.

שתפו את המאמר

צור קשר

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

מי אנחנו

משרד עו"ד אלי שמעוני מתמחה בתחום האזרחי-מסחרי ובתחום הקניין הרוחני. המשרד עוסק בליווי וייצוג משפטי של עסקאות וחוזים. בנוסף משרדנו עוסק במתן ייעוץ וניהול תיקי קניין רוחני כגון: רישום סימני מסחר, רישום פטנטים, הגנה על זכויות יוצרים ומדגמים, ליווי עסקים בעלי זכויות קניין רוחני וייצוגם המשפטי.

צור קשר