• עברית
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • Deutsch

קריפטו ומטבעות וירטואליים

מהם מטבעות דיגיטליים / קריפטוגרפים?
מטבע קריפטוגרפי מבוזר הוא אמצעי תשלום ("מטבע"?, "נכס"?, "נייר ערך"?) שנוצר באמצעים טכנולוגיים אשר ערכו לא נקבע לפי ערך סחורה או לפי קביעה של גוף מרכזי אחד, אלא לפי הסכמה בין רשת משתמשים. הדוגמה הידועה ביותר למטבע מבוזר היא ביטקוין. דוגמאות נוספות הן מטבעות את'ריום, ריפל, לייטקוין, דוט, טרון, קרדנו ועוד.... 
רוב המטבעות המבוזרים מתבססים על טכנולוגיית בלוקצ'יין, אשר מטבע הביטקוין היה יישומה הבולט הראשון.
הביטקוין אינו מופק או מנוהל על ידי ממשלה או בנק מרכזי של מדינה כלשהי. במקום זאת, הביטקוין מבוסס על מנגנוני קריפטוגרפיה ורשת תקשורת עמית לעמית. תהליך הנפקת מטבעות חדשים למחזור מכונה "כרייה" באנלוגיה לכריית זהב (נכס). בתהליך זה יש להקדיש כוח חישוב רב בו מונפקים מטבעות חדשים הניתנים לשימוש.

כיצד מתייחסת רשות המיסים למטבעות דיגיטליים?
על פי חוזר מס הכנסה 5/2018 מטבע וירטואלי אינו מוגדר כ"'מטבע"‏ או "'מטבע ‏חוץ"'‏ (הילך חוקי) בהתאם לחוק בנק ישראל ולעניין פקודת מס הכנסה, על כן חל עליו מס (עליית ערכו של המטבע הדיגיטאלי או ירידת הערך אינה נחשבת שינוי "שער מטבע" שאינו ממוסה).
לכן, רשות המיסים רואה בפעולת רכישה ומכירה של מטבעות וירטואליים, עסקה בנכס, אשר הרווחים מעסקה זו ימוסו במסגרת רווח הון בשיעור של 25%.
אלו העוסקים במסחר במטבעות באופן שוטף, הכנסותיהם יסווגו כהכנסה פירותית (הכנסה מעבודה) ויחולו עליה שיעורי מס שולי (עד 53%) או מס חברות (23%) ומע"מ.
הדיווח לרשות המיסים יתבצע בסוף כל שנת מס על כל העסקאות ורווחיהן (או ההפסדים), כאשר אירוע מס מתרחש בעת ביצוע עסקה, הן במכירתו של מטבע דיגיטאלי למטסע פיאט כלשהוא (שקל, דולר או אחר) והן בביצוע המרה של מטבעות דיגיטאליים (לדוגמא: מכירת ביטקוין לשם רכישת מטבע ריפל או איתריום).

מה נחשב לאירוע מס? 
מכירת קריפטו עבור פיאט (כסף "רגיל"), תשלום בקריפטו עבור נכסים/מוצרים או שירותים, המרת מטבע דיגיטאלי אחד במטבע דיגיטאלי אחר, כריית מטבעות וירטואליים, תשלום או קבלת שכר בקריפטו ועוד...

הוראות החוק בנושא.
הוראות החוק מתחום המיסוי אך גם מתחום איסור הלבנת הון עודכנו לאחרונה גם כדי לבצע אכיפה יעילה יותר וגם לאפשר גישה לתוצרים של מסחר במטבעות דיגיטאליים דרך המערכת הבנקאית. חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (שירותים פיננסיים מוסדרים), תשע"ו-2016 תוקן לאחרונה וכך גם צו איסור הלבנת הון (חובות זיהוי, דיווח וניהול רישומים של נותני שירותי מטבע למניעת הלבנת הון ומימון טרור), תשע"ד-2014, אשר בתוכם מוזכרים בפירוש מטבעות דיגיטאליים כנכס פיננסי אשר חלים עליהם הוראות חוק אלו.

רשויות המס בישראל ובכל העולם עוקבות אחר זירות המסחר, הבנקים והגופים הפיננסיים ומקבלות דיווחים שונים ומידע על מחזיקי מטבעות וירטואליים. אי דיווח לרשות המיסים על הכנסות ורווחים ממכירות מטבעות וירטואליים הינה עבירה פלילית חמורה.

אלי שמעוני, משרד עורכי דין, עוסק בתחום הקריפטו והמטבעות הדיגיטאליים, פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע.
במייל: [email protected], טלפון: 09-8669556, 03-5507155.
האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם הליכים משפטיים.

צור קשר

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

מי אנחנו

משרד עו"ד אלי שמעוני מתמחה בתחום האזרחי-מסחרי ובתחום הקניין הרוחני. המשרד עוסק בליווי וייצוג משפטי של עסקאות וחוזים. בנוסף משרדנו עוסק במתן ייעוץ וניהול תיקי קניין רוחני כגון: רישום סימני מסחר, רישום פטנטים, הגנה על זכויות יוצרים ומדגמים, ליווי עסקים בעלי זכויות קניין רוחני וייצוגם המשפטי.

צור קשר