• עברית
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • Deutsch

לשון הרע באינטרנט

בשנים האחרונות הפך האינטרנט לזירה תקשורתית מקבילה לעיתונות ולשידורי הרדיו והטלוויזיה. בנוסף האינטרנט הוא מעין "כיכר השוק" החדשה בה כל אדם יכול להביע את דעתו במגוון סוגיות, והוא יכול לבחור אם לעשות זאת תוך שמירה על אנונימיות או תוך חשיפת זהותו. מצב דברים זה הוביל לכך שלא אחת מתפרסמים באינטרנט, בפלטפורמות שונות, כתבות, טוקבקים, פוסטים בפייסבוק ועוד, ביטויים המהווים לשון הרע. אדם החש ששמו הטוב נפגע מפרסום באינטרנט יכול לתבוע פיצויים על פי חוק איסור לשון הרע. יחד עם זאת, בגלל אופיו הייחודי של האינטרנט לתביעה מסוג זה אלמנטים ייחודיים גם כן. על כן כאשר נדמה לכם כי שמכם הטוב נפגע מפרסום כלשהו ברשת האינטרנט, מומלץ להתייעץ עם עורך דין הבקיא בתחום באשר לדרכי הפעולה האפשריות.

פרסום לשון הרע על ידי גולש אנונימי
פעמים רבות לשון הרע באינטרנט מפורסם על ידי גולש שאיננו חושף את זהותו. זה יכול להיות בטוקבק לכתבה או בפרסום בפורומים מסוימים שמאפשרים אנונימיות. בכדי לגלות מיהו הגולש יש לפנות לספקית האינטרנט שלו על מנת לקבל את כתובת ה-IP  של המחשב ממנו פורסם הביטוי הפוגע. חשוב לציין שזה רלבנטי רק כאשר הוא השתמש במחשב האישי בביתו, ובמידה והפרסום נעשה מרשת ציבורית או ממחשב ציבורי (לדוגמא בספרייה) לא ניתן יהיה לאתר את הגולש. בכדי לקבל את כתובת ה-IP  יש צורך בצו מבית משפט. עד לשנת 2010 במקרים מסוימים היו מעניקים בתי המשפט צווים מסוג זה. אלא שבשנת 2010 קבע בית המשפט העליון, כי עד שהנושא יוסדר בחקיקה ויקבעו כללים ברורים באילו מקרים ניתן לתת צו כאמור בכל הקשור לתביעות לשון הרע, אין לבתי המשפט סמכות להורות על חשיפת כתובת ה-IP  של מי שנטען כי ביצע עוולת לשון הרע (רע"א 4470/07 רמי מור נ' ברק אי.טי. סי. [1995] החברה לשירותי בזק בינלאומיים בע"מ). בהקשר זה יש לציין כי קיימות מספר הצעות חוק בנושא אך הן טרם הבשילו לחקיקה.

אחריות האתר המפרסם
מאחר שפעמים רבות לא ניתן לתבוע ישירות את מי שפרסם את דבר לשון הרע, ישנם מקרים בהם קיימת אפשרות לתבוע במקום או בנוסף את האתר בו התפרסם הביטוי הפוגע. כך לדוגמא אם פורסם טוקבק שמוציא דיבה באתר חדשות מסוים, ייתכן וניתן יהיה לתבוע את בעלי ומפעילי האתר עצמו. בכדי לבסס עילת תביעה מסוג זה, על הנפגע ליידע תחילה את האתר על ההודעה הפוגענית שפורסמה ולבקש להסירה. בנוסף, הביטוי צריך להוות לשון הרע באופן אובייקטיבי, כך שכל אדם סביר היה מזהה שמדובר בפרסום פוגעני. במידה והאתר לא הסיר את ההודעה הפוגעת או לא מנע את פרסומה בשנית (ככל שיש באפשרותו דרך סבירה לעשות זאת), אזי ייתכן וניתן יהיה לראות באתר כאחראי לפרסום לשון הרע ולתבוע פיצויים.

אלי שמעוני, משרד עורכי דין עוסק בתביעות לשון הרע ובייצוג תובעים ונתבעים. פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע.  
במייל: [email protected], טלפון: 09-8669556, 03-5507155.

האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם נקיטת הליכים משפטיים.

 

פגיעה בפרטיות - הזכות לפרטיות מעוגנת בחוק. אך מהי ההגדרה המדוייקת לזכות זו?
פגיעה בשם טוב - אלו ביטויים יחשבו כפגיעה בשם טוב?
תביעת הוצאת דיבה - מהם ההליכים לתביעת הוצאת דיבה ולשון הרע.
לשון הרע בעבודה - הוצאת לשון הרע בין עובד ומעביד הינה עוולה בסמכות ייחודית.
הגנות לשון הרע - מתי פרסום לשון הרע יקבל את הגנת החוק.
תביעה נגד גוגל - האם ניתן לתבוע את מנוע החיפוש הפופולארי? אם כן באילו תנאים?
הוצאת דיבה - מה נחשב כהוצאת דיבה? האם ניתן להתגונן מפני תביעת דיבה?
הוצאת דיבה בעבודה - באיזה מקרים מגדירים זאת?
תביעת הוצאת לשון הרע - מתי ניתן להגיש תביעת לשון הרע?

שתפו את המאמר

צור קשר

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

מי אנחנו

משרד עו"ד אלי שמעוני מתמחה בתחום האזרחי-מסחרי ובתחום הקניין הרוחני. המשרד עוסק בליווי וייצוג משפטי של עסקאות וחוזים. בנוסף משרדנו עוסק במתן ייעוץ וניהול תיקי קניין רוחני כגון: רישום סימני מסחר, רישום פטנטים, הגנה על זכויות יוצרים ומדגמים, ליווי עסקים בעלי זכויות קניין רוחני וייצוגם המשפטי.

צור קשר