• עברית
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • Deutsch

הוצאת דיבה ולשון הרע

פעמים רבות אנחנו חשים שהשם הטוב שלנו נפגע בעקבות דברים שנאמרו או נכתבו עלינו. בכדי להגן על זכותנו לשם טוב, מאפשר חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה-1965 לתבוע פיצויים ממי שאנחנו שהוציא את דיבתנו ופגע בשם הטוב שלנו. בכל מקרה בו נאמרו עלינו דברים שמהווים לשון הרע, מומלץ להיוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום שיוכל לבחון ולהציג בפנינו את דרכי הפעולה האפשריות ואת הסיכויים שלנו לזכות בפיצויים ואולי אף בפרסום של תיקון לדברים.

מה נחשב הוצאת דיבה ולשון הרע
חוק איסור לשון הרע מגדיר מה ייחשב כהוצאת דיבה ולשון הרע. כל דבר שנאמר או נכתב ועלול להשפיל אדם, לבזות אותו, לשים אותו ללעג, לפגוע בפרנסתו ועבודתו, או שנועד לבזותו בשל גזעו, מוצאו, דתו, מקום מגוריו, גילו, מינו, נטייתו המינית או מוגבלותו. כאשר בית המשפט בוחן אמירה או פרסום בכתב שנטען שהם מהווים לשון הרע הוא בודק האם האדם הסביר, האובייקטיבי, בנסיבות העניין, יפרש את מה שנאמר כלשון הרע. חשוב לציין בנוסף שאם הדברים נאמרו אך ורק לאדם שנפגע ולא הגיעו לאף אחד אחר ולא יכלו להגיע לידיעת אדם אחר, הם לא ייחשבו לשון הרע גם אם נועדו להשפיל ולבזות.

הגנות על פרסום דיבה ולשון הרע
פעמים רבות יקבע בית המשפט שאומנם מדובר במקרה של לשון הרע, אך מדובר בפרסום שמותר על פי החוק ולא ניתן לקבל בגינו פיצויים. חוק איסור לשון הרע קובע מספר רב של הגנות, ההגנה המרכזית ביותר היא הגנת "אמת הפרסום". החוק קובע שגם אם מדובר בלשון הרע, כאשר הדברים שהיוו לשון הרע הם דברי אמת והיה בפרסומם עניין לציבור, הם נחשבים לפרסום מותר ולא ניתן לקבל פיצויים בגינם. כך לדוגמא, ביולי 2014, ניתן פסק דין בבית המשפט המחוזי בתל אביב שעסק בכתבת ביקורת על בעלים של קבוצת כדורגל ששודרה בערוץ הספורט. בפסק הדין נקבע שלמרות שיש בפרסום לשון הרע, מכיוון שהדברים שנאמרו בקשר לבעלי הקבוצה היו דברי אמת, ומאחר שתחום הספורט הינו נושא ציבורי ובעלים של מועדון כדורגל, המשמש גם כחבר הנהלת ההתאחדות לכדורגל, מעורר עניין ציבורי, הפרסום מוגן ויש לדחות את התביעה (ת"א 27152-03/12 רביב ספיר ואח' נ' שלמה שרף ואח').

פסיקת פיצויים
במידה ובית המשפט קבע, כי אכן מדובר בלשון הרע וכי לא מתקיימות אף אחת מהגנות החוק, זכאי הנפגע לפיצויים. במידה והנפגע לא הוכיח כי נגרם לו נזק מהפרסום, עדין יוכל לקבל פיצויים עד לגובה של 50,000 ₪ (ובנסיבות מיוחדות אפילו 100,000 ₪). במידה והצליח הנאשם להוכיח נזק יש לבחון מהו סוג הנזק שנגרם לו. אם מדובר בנזק ממוני, כלומר נזק כספי, עליו להוכיח מהו בדיוק הנזק שנגרם לו (איבוד לקוחות, ביטול חוזים וכו') ובית המשפט יעריך את שווי הנזק ויפסוק פיצויים. במידה והנזק שנגרם הוא עצם הפגיעה בשם הטוב, כלומר נזק לא ממוני ולא כספי, בית המשפט ייבחן את נסיבות והיקף הפגיעה בשם הטוב ובהתאמה יפסוק את סכום הפיצויים. 

אלי שמעוני, משרד עורכי דין עוסק בתביעות דיבה ולשון הרע ובייצוג תובעים ונתבעים. פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע.  
במייל: [email protected], טלפון: 09-8669556, 03-5507155.

האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם נקיטת הליכים משפטיים.

 

הוצאת דיבה בעבודה - באיזה מקרים מגדירים זאת?
תביעת הוצאת דיבה - מהם ההליכים לתביעת הוצאת דיבה ולשון הרע.
פגיעה בפרטיות - הזכות לפרטיות מעוגנת בחוק. אך מהי ההגדרה המדוייקת לזכות זו?
הגנות לשון הרע - מתי פרסום לשון הרע יקבל את הגנת החוק.
הוצאת דיבה - מה נחשב כהוצאת דיבה? האם ניתן להתגונן מפני תביעת דיבה?
לשון הרע בעבודה - הוצאת לשון הרע בין עובד ומעביד הינה עוולה בסמכות ייחודית.
האם ניתן לתבוע את מנוע החיפוש הפופולארי? אם כן באילו תנאים? - לפרטים לחץ כאן.
תביעת הוצאת דיבה - מה יחשב כהוצאת דיבה ומתי אף יוגדר כעבירה פלילית?
פגיעה במוניטין - כיצד המושג "מוניטין" מוגדר בחוק ומהן העוולות המגדירות פגיעה במוניטין?
הגנת הפרטיות - חוק הגנת הפרטיות קובע כי שמירת פרטיותו של אדם שומרת על כבודו. על מה החוק מגן?
תביעת הוצאת לשון הרע - מתי ניתן להגיש תביעת לשון הרע?
פגיעה בשם טוב - אלו ביטויים יחשבו כפגיעה בשם טוב?

שתפו את המאמר

צור קשר

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

מי אנחנו

משרד עו"ד אלי שמעוני מתמחה בתחום האזרחי-מסחרי ובתחום הקניין הרוחני. המשרד עוסק בליווי וייצוג משפטי של עסקאות וחוזים. בנוסף משרדנו עוסק במתן ייעוץ וניהול תיקי קניין רוחני כגון: רישום סימני מסחר, רישום פטנטים, הגנה על זכויות יוצרים ומדגמים, ליווי עסקים בעלי זכויות קניין רוחני וייצוגם המשפטי.

צור קשר