• עברית
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • Deutsch

בוררות עסקית – הדרך המובילה לפתרון סכסוכים על רקע עסקי

היתרונות של בוררות בעסקים ככלי ליישוב סכסוכים הם רבים. ראשית, לרוב מדובר בעלויות התדיינות נמוכות הרבה יותר מאלו שהליך בבית המשפט. שנית, ניהול הוכחות בהליך בוררות הוא מהיר לאין שיעור מניהול של מלוא ההליך בערכאות בתי המשפט. בנוסף, הליכי בוררות יכולים להתנהל בחשאיות, מבלי לחשוש שמידע שעשוי להזיק למי מהצדדים מבחינה עסקית יזלוג החוצה. מדובר ביתרונות מרכזים בחיי עולם העסקים, בהם יעילות וטובת העסק מקבלים חשיבות גדולה במיוחד.

יתרון מרכזי נוסף לבוררות עסקית על פני התדיינות במערכת בתי המשפט, נובע מהאפשרות של בחירת הבורר מראש בצורה מוסכמת על ידי שני הצדדים. כלומר, במקום שהצדדים יקבלו שופט המשובץ באופן אקראי לדון בתיק, הצדדים ממנים בהסכמה מישהו ששניהם סומכים עליו מראש. להבדל הזה ישנן מעלות רבות, במיוחד בעולם העסקים. חשבו על סכסוך עסקי שהתגלע בין אנשי עסקים על רקע עסקת ייבוא, בה אחד מהצדדים חש מקופח: כאשר הדיון מגיע לבית המשפט, אין לדעת אם ידון בו שופט שהיה בעברו עורך דין אזרחי עם רקע ענף בעולם העסקי, או שופט שצמח באקדמיה או בעולם המסחרי אך עם רקע שאינו רלוונטי כלל.

חשוב לומר: אלא אם נאמר אחרת ובצורה מפורשת בהסכם הבוררות, גם בורר, כמו שופט בבית משפט, אינו רשאי להביא את המומחיות המקצועית שלו לכדי הכרעה בדין (רע"א 300/89 ולקו חברה לבנין ועבודות עפר נ' טיקטינר טמיר). עם זאת, בהליך בוררות, יכולים הצדדים לבחור בורר שאמין עליהם, לא רק מבחינת היותו חסר פניות, אלא גם בהיותו בקיא בנורמות העסקיות אליהן הצדדים מורגלים; בורר שכזה יהיה רגיש יותר לאבחנה בין דברים שנהוג להכניס אל תוך החוזה, מול דברים שנהוג שלא להתייחס אליהם על פי רוב, ומה המשמעות של כך בעולם העסקים האמיתי. זו הסיבה שבארגונים ומוסדות רבים, בהם הסכסוכים לרוב מאוד דומים האחד לשני וכן מעוגנים מאוד בעולם העסקי והתרבותי בו פועלים הצדדים, רואים לא פעם תקנון המכיל תניית בוררות לפיה סכסוכים עסקיים בין צדדים ידונו בפני בורר הבקיא בעולמם של הצדדים. ניתן לראות זאת למשל בבורסה ליהלומים, בהסכמי עבודה ענפיים ועוד.

אלי שמעוני, משרד עורכי דין, עוסק בתחום פתרון סכסוכים אלטרנטיביים (בוררות, גישור), פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע.
במייל: [email protected], טלפון: 09-8669556, 03-5507155.
האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם הליכים משפטיים.

צור קשר

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

מי אנחנו

משרד עו"ד אלי שמעוני מתמחה בתחום האזרחי-מסחרי ובתחום הקניין הרוחני. המשרד עוסק בליווי וייצוג משפטי של עסקאות וחוזים. בנוסף משרדנו עוסק במתן ייעוץ וניהול תיקי קניין רוחני כגון: רישום סימני מסחר, רישום פטנטים, הגנה על זכויות יוצרים ומדגמים, ליווי עסקים בעלי זכויות קניין רוחני וייצוגם המשפטי.

צור קשר