• עברית
  • English
  • Français
  • Español
  • Português
  • Deutsch

הסכם מכירת מניות

הסכם מכירת מניות הוא חלק חשוב ונקודת מפנה קריטית בחיי החברה. ההשלכות של הסכם מסוג זה על חברה יכולות להיות מצד אחד מועילות וזוהי בהחלט כוונתן, אך כדי שלא יהיה מצד שני, ראוי רצוי לעשותו בליווי משפטי של עורך דין המתמחה בתחום. כמו בעסקת טבע לרכישת החטיבה הגנרית של אלגן האירית שנעשתה ממש לאחרונה, ניתן לראות כי העברת מניות מאדם אחד לאדם אחר או לתאגידים וחברות, גורר, מעבר לשינויים הכלכליים הפרטיים של החברה/התאגיד/המשקיע הפרטי, גם שינויים במאזן הכוחות בחברה, מאחר וכאשר כמות מסוימת של מניות עוברות ידיים, אז גם השליטה בחברה עוברת לידיים החדשות ומאזן השליטה בחברה משתנה. 

מה אומר החוק?
בדרך כלל, בייחוד כאשר מדובר בחברות ציבוריות כוחם של בעלי השליטה מוגבל. החוק מתייחס לבעלי השליטה כבעלי קניין לכל דבר, אולם החוק גם לא רואה בהם גורם מקצועי אשר יכול להחליט החלטות על ניהול החברה מבחינה שוטפת או מבחינה כלכלית. כך למשל, הדירקטוריון הוא זה שאמון על התווית המדיניות הכלכלית של החברה, והמנכ"ל הוא זה שאחראי על הניהול השוטף והיומיומי שלה. למרות זאת, הזכויות הקנייניות של בעלי השליטה, פעמים רבות, בייחוד בחברות פרטיות כאשר בעלי השליטה משמשים גם בתפקידים נוספים, מקנות להם השפעה רבה על החברה. לכן, מומלץ לערוך הסכם מכירת מניות בלווי צמוד של עורך דין מקצועי ובעל ניסיון אשר ניסח בעבר מספר הסכמי מכירת מניות. 
כאשר מוכרים מניות צריך לקחת בחשבון נקודות רבות שיכולות להשפיע על ההסכם:

מיסוי במכירת מניות
מכירת מניות מהווה הכנסה לכל דבר ועניין, ולכן גם כפופה למיסוי. נכון להיום, המס על רווחי מכירת מניות מתחלק לשניים: האחד, רווח ממכירת מניות פרטיות. כלומר, רווח מההכנסה של מכירת המניות, רווח עסקי. השני – רווח הוני, ההון שנכנס לחברה ממכירת המניות. ההבדלים בין שני סוגי המכירה משמעותיים מאוד ויכולים להשפיע בצורה ניכרת על שיעורי המס. על ידי היוועצות בעורך דין ניתן לתמרן בין המכירות השונות ולקדם את סוג המכירה הנכונה ביותר לעסק. בנוסף, צריך לזכור שמכירת המניות כרוכה בתשלומים ורישומים שונים שעורך דין יכול לבצע בקלות.

אישור מכירת המניות
ככלל העברת מניות מאחזקה של אדם אחד לאחר, בכל מקרה שהוא, דורשת אישור דירקטוריון. הסכם מכירת המניות צריך לשקף בצורה הטובה והברורה ביותר את כוונת הצדדים להעביר או לרכוש את המניות. שלב ניסוח החוזה חשוב מאוד, מאחר ואם עורך הדין עשה עבודה רשלנית בניסוחו, ייתכן וההסכם לא ייאכף על ידי בית המשפט או שהחברה תאלץ לשאת בסנקציות כלכליות קשות. מעבר לכך, גם להשיג אישור של הדירקטוריון לא תמיד מהווה מהלך פשוט. צריך לזכור שהרבה פעמים ישנו ניגוד עניינים מובנה בין בעלי השליטה לבין הדירקטוריון. במקרה כזה, עורך דין יכול לעשות מיפוי פשוט של בעלי התפקידים והאינטרסים השונים, ולהמליץ על הדרך הנכונה ביותר לפעול. גם אנשי עסקי מנוסים יכולים למצוא את עצמם מתקשים בהבנת המבנה התאגידי ומה מניע כל אחד מבעלי התפקידים. 

מהי מניה 
סעיף 1 לחוק החברות מגדיר מניה כ"אגד של זכויות בחברה הנקבעות בדין ובתקנון". כלומר, ישנם סוגים שונים של מניות שונות הנקבעות בתקנון החברה. תקנון החברה הינו מסמך גלוי, אולם לא תמיד רוכש המניות יכול להבין את הזכויות שמקנות לו המניות שרכש או איזה סוג מניות בכלל רלוונטי בעבורו. לכן, כאשר מנוסח הסכם רכישת מניות חשוב מאוד להתייחס לסוג המניות הנרכש ושהרוכש יידע מה כלול בעסקת המניות שרכש. עורך דין מומחה למניות מכיר את כל אותם "טריקים" קטנים שחברות אשר מציעות למכירה את המניות שלהן עושות ולהזהיר את הלקוח. 

אלי שמעוני, משרד עורכי דין עוסק בדיני חברות ותאגידים, הגבלים עסקיים ובייצוג תובעים ונתבעים. פנו אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע.
במייל: office@eshimony-law.co.il, טלפון: 09-8669556, 03-5507155.

האמור לעיל הינו בגדר מידע כללי בלבד ואינו בא להחליף ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית הדרושה, בדרך כלל, טרם נקיטת הליכים משפטיים.

 

 

שתפו את המאמר

צור קשר

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

מי אנחנו

משרד עו"ד אלי שמעוני מתמחה בתחום האזרחי-מסחרי ובתחום הקניין הרוחני. המשרד עוסק בליווי וייצוג משפטי של עסקאות וחוזים. בנוסף משרדנו עוסק במתן ייעוץ וניהול תיקי קניין רוחני כגון: רישום סימני מסחר, רישום פטנטים, הגנה על זכויות יוצרים ומדגמים, ליווי עסקים בעלי זכויות קניין רוחני וייצוגם המשפטי.

צור קשר